«Παντέχνου πυρός σέλας – Λαμπερές ιστορίες φωτιάς» 2016

Posted on Posted in Uncategorized

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ 2016 «Παντέχνου πυρός σέλας – Λαμπερές ιστορίες φωτιάς»

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου συμμετέχει στην πανελλαδική εκστρατεία Περιβάλλον και Πολιτισμός 2016 που φέτος είναι αφιερωμένη στη φωτιά και στις διαφορετικές της ιδιότητες, με θέμα «Παντέχνου πυρός σέλας - Λαμπερές ιστορίες φωτιάς», με τις εξής εκδηλώσεις:

Πέμπτη 20 και Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2016, ώρα 10.00 - 12.00 π.μ.

Θεματικές ξεναγήσεις στις Συλλογές του Μουσείου σε σχολικές ομάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου, ώρα 20.00 μ.μ.

Παρατήρηση έναστρου ουρανού με τηλεσκόπιο που θα βρίσκεται στον κήπο του Μουσείου, σε συνεργασία με την Αστρονομική Ομάδα του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Σάββατο 22 Οκτωβρίου, ώρα 11.00 και 11.30 π.μ.

Θεματικές ξεναγήσεις στις Συλλογές του Μουσείου στο ευρύ κοινό.

Μέσα από τις θεματικές ξεναγήσεις με οδηγό επιλεγμένα εκθέματα του ΑΜΗ, θα δοθεί έμφαση στις διαφορετικές ιδιότητες της φωτιάς, ως στοιχείου καταστροφής, ως δημιουργού τέχνης και τεχνολογίας, ως εστίας φωτός και ενέργειας.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής. Τηλ. επικοινωνίας: 2810279000

_______________________________________________________________________________________________

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ - ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΟΥΣΕΙΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ  20 - 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

"Παντέχνου Πυρός  Σέλας" Λαμπερές Ιστορίες Φωτιάς

Το 2008, το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Επικοινωνίας της Διεύθυνσης Μουσείων σχεδίασε και έθεσε για πρώτη φορά σε εφαρμογή την επικοινωνιακή δράση πανελλαδικής εμβέλειας με τίτλο Περιβάλλον και Πολιτισμός. Στόχος της δράσης είναι η ανάδειξη του φυσικού και πολιτιστικού πλούτου της χώρας και η ευαισθητοποίηση των πολιτών για την προστασία του. Κεντρικός άξονας είναι η προβολή του δεσμού των τεσσάρων στοιχείων της φύσης με την ανθρώπινη σκέψη και δημιουργία διαχρονικά.

Θεματικός άξονας των εκδηλώσεων που πραγματοποιούνται εφέτος, κατά τη διάρκεια του εορτασμού σε όλη τη χώρα, είναι η φωτιά. Ο τίτλος "παντέχνου πυρός σέλας", στίχος από τον "Προμηθέα Δεσμώτη" του Αισχύλου, αναδεικνύει τη σημασία της φωτιάς κατά την αρχαιότητα: μια πύρινη δύναμη που ο άνθρωπος όχι μόνο κατόρθωσε να τιθασεύσει αλλά και να την καταστήσει ένα πολύτιμο εργαλείο εξέλιξης του πολιτισμού.

Οι εορταστικές εκδηλώσεις θα παρουσιασθούν σε 76 αρχαιολογικούς χώρους, μνημεία και μουσεία της επικράτειας. Οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να αναζητήσουν και να ανακαλύψουν  τις πολύπλευρες όψεις της φωτιάς μέσα από επιλεγμένα εκθέματα ή ειδικά σχεδιασμένες θεματικές διαδρομές που απευθύνονται στο ευρύ κοινό αλλά και σε ειδικές ομάδες, όπως συλλόγους και ΚΑΠΗ, εκπαιδευτικά προγράμματα για μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, προβολές ταινιών, θεατρικά δρώμενα, παρουσίαση βιβλίου και άλλες εκδηλώσεις.

Δείτε το φυλλάδιο

pp2016_3-2