ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2016 – ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ: «ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ» – Δραστηριότητα: «Το πλοίο ως σύμβολο»

Πράξη 1.

Σχεδιαστικές περιγραφές του πλοίου εμπνεόμενες από τις αναπαραστάσεις του σε αρχαία έργα της προϊστορικής Κρήτης, παρουσίασαν μαθητές του 5ου Επαγγελματικού Λυκείου Ηρακλείου με τους δασκάλους τους Γιώτα Κούβελα, Ελένη Λιάρου και Κώστα Μπρα, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Το θαύμα της ζωής». Οι μαθητές προσέγγισαν εικαστικά το σύμβολο του καραβιού, παραδίδοντας μια σειρά εναλλακτικών σχεδίων που εκτίθενται στην είσοδο του Μουσείου.

Πράξη 2.

Τη γραμμική σκιαγράφηση ενός καραβιού αναζήτησε στους σχηματισμούς των δέντρων και των θάμνων της περιοχής Κόρνιας της Βιάννου, ο κ. Μανώλης Βαρδάκης. Η αναζήτηση αυτή κατέληξε στη σύνθεση ενός αφαιρετικού καραβιού που παρουσιάζεται στο προστώο του Μουσείου. Τούτο το σκάφος, με όλους τους συμβολισμούς που κουβαλάει, εμπνευσμένο από τις σχεδιαστικές προτάσεις των μαθητών του ΕΠΑ.Λ. αποτελεί το σημείο εστίασης ποικίλων δραστηριοτήτων που εντάσσονται στον κύκλο εκδηλώσεων με τον τίτλο «Το θαύμα της ζωής».

Πράξη 3.

Τι είδους δώρο οφείλουμε σε ένα νεογέννητο; Τροφή, στέγη, παιχνίδι, αγάπη, στοργή…  Μαθητές του 49ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου, με την καθοδήγηση της αρχαιολόγου - εκπαιδευτικού Μαρίας Χατζιδάκη, εμπνέονται τα δώρα για το βρέφος μέσα από τα εκθέματα του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου. Τα σχηματοποιημένα δωράκια τους κρεμάστηκαν πάνω στο πλοίο σηματοδοτώντας το χαρμόσυνο άγγελμα της νέας ζωής και της ευτυχισμένης νέας χρονιάς.

Ευχαριστούμε τους μαθητές των σχολείων και τους δασκάλους τους για τις ματιές τους, τις ιδέες τους, τις εμπνεύσεις που μας χάρισαν, καθώς και τον Βιαννίτη μάστορα για το έργο του. Οι προσεγγίσεις και οι προτάσεις τους δικαιώνουν την πολυσημία ενός παραδοσιακού συμβόλου που συνδέεται με τη χαρμόσυνη ευχή:

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!