ΕΠΙΣΗΜΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ EUROPEAN MUSEUM FORUM (EMF)

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνεται η βράβευση του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου με τιμητική διάκριση (EMYA Special Commendation) στον ετήσιο διαγωνισμό του ευρωπαϊκού οργανισμού European Museum Forum (EMF) που πραγματοποιήθηκε στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας από 3-6 Μαΐου 2017. Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου διαγωνισμού επιβραβεύονται τα ευρωπαϊκά μουσεία που επιδεικνύουν υψηλό επαγγελματισμό και αριστεία στη βιωματική παρουσίαση των Συλλογών τους, αξιοποιώντας τις δυνατότητες της σύγχρονης τεχνολογίας, καθώς και αυτά που διευρύνουν το κοινό τους μέσα από ποικίλες εξωστρεφείς δράσεις, οι οποίες προωθούν τα ευρωπαϊκά ιδεώδη και το γενικότερο όφελος της κοινωνίας.

Η Αίθουσα ΙΧ του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου

Ο ελεφάντινος ταυροκαθάπτης και η τοιχογραφία των ταυροκαθαψίων από την Κνωσό (Αίθουσα VI)

Έκθεση με πόστερ των υποψήφιων μουσείων ΕΜΥΑ 2017 στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης του Ζάγκρεμπ

Η εναρκτήρια τελετή του διαγωνισμού ΕΜΥΑ 2017 στο παλάτι Dverce του Ζάγκρεμπ

Ομιλία της προέδρου του European Museum Forum (EMF), κ. Goranka Horjan, για την επέτειο 40 ετών του διαγωνισμού ΕΜΥΑ 2017

Χαιρετισμός από τον κ. Jose Gameiro, πρόεδρο της Επιτροπής Κριτών του EMYA

Οι κριτές εκτίμησαν την κομβική σημασία του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου για την παρουσίαση της αρχαίας ιστορίας της Κρήτης μέσα από τη νέα μουσειολογική αφήγηση που διαμορφώθηκε στο πλαίσιο του έργου της Επανέκθεσης των Συλλογών, και επαίνεσαν τις πρωτοβουλίες του Μουσείου για τη διάχυση της ιστορικής γνώσης σε διαφορετικές κοινωνικές ομάδες μέσα από καινοτόμες δραστηριότητες.

Η επίσημη παρουσίαση του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου από την Προϊσταμένη του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου κ. Στέλλα Μανδαλάκη

Συνέντευξη της κ. Στέλλα Μανδαλάκη, Προϊσταμένης του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου στην κριτή του ΕΜΥΑ κ. Jouetta Van der Ploeg

Η αναμνηστική φωτογραφία των εκπροσώπων υποψήφιων μουσείων ΕΜΥΑ 2017

Η τελετή απονομής των βραβείων ΕΜΥΑ 2017

Η απονομή του βραβείου «Τιμητική Διάκριση ΕΜΥΑ 2017» στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου

Η ομάδα του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου με την κριτή του ΕΜΥΑ 2017 κ. Μάρλεν Μούλιου

Η ομάδα του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου με τη Γενική Γραμματέα του συμβουλίου του EMF κ. Lila de Chaves, την Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αρκαδίας και του βραβευμένου Αρχαιολογικού Μουσείου Τεγέας (EMYA 2016 Special Commendation) κ. Ά. Καραπαναγιώτου και τους Έλληνες εκπροσώπους στο EMYA κ. Ά. Βόγλη και κ. Ι. Μαρκάκη.

Η αναμνηστική φωτογραφία με τα βραβευμένα μουσεία ΕΜΥΑ 2017

Το βραβείο «Τιμητική Διάκριση ΕΜΥΑ 2017» που απονεμήθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου

Το ΑΜΗ προτάθηκε επίσης από τους κριτές του EMF - μεταξύ 46 υποψηφίων -  μαζί με δύο ακόμα ευρωπαϊκά Μουσεία για το βραβείο του Συμβουλίου της Ευρώπης, αναγνωρίζοντας την ευρωπαϊκή διάσταση του Μινωικού πολιτισμού που αναδεικνύεται με μοναδικό τρόπο στις αίθουσες του Μουσείου.

Επίσημη ιστοσελίδα European Museum Forum (EMF) με τα βραβευμένα μουσεία EMYA 2017: http://www.europeanmuseumforum.info/

Δείτε τις 46 υποψηφιότητες για τον EMYA 2017: http://www.europeanmuseumforum.info/emya/emya-2017/emya2017-nominees.html

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα :

- τον Περιφερειάρχη Κρήτης κ. Σταύρο Αρναουτάκη για την οικονομική υποστήριξη της συμμετοχής του Μουσείου στο διαγωνισμό

- το Ιστορικό Μουσείο Κρήτης για τη διευκόλυνση στο πλαίσιο της διοικητικής διαδικασίας

- τον Πρόεδρο του ομίλου ξενοδοχειακών επιχειρήσεων Hersonissos Group Hotels κ. Καλουτσάκη για την οικονομική συμβολή του στην ολοκλήρωση της εγγραφής στο διαγωνισμό και την αποστολή του αντιγράφου της μινωικής τοιχογραφίας στο Ζάγκρεμπ