ΦΩΣ ΑΝΕΣΠΕΡΟΝ

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, συμμετέχοντας στις «Ιστορίες της Νύχτας» του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, σας προσκαλεί στην εκδήλωση με τον τίτλο «Φως ανέσπερον», την Παρασκευή 28 Ιουλίου 2017. Η εκδήλωση περιλαμβάνει τις ακόλουθες πράξεις:

α) Από τις 19:00 έως τις 20:00 θα γίνει θεματική ξενάγηση για το ευρύ κοινό με αντικείμενο τους λύχνους ως εστίες φωτός, σε όλο το φάσμα των περιόδων της αρχαίας Κρήτης.

β) Από τις 20:00 ως τις 21:00 θα ακολουθήσει βιωματική εμπειρία χρήσης αντιγράφων επιλεγμένων τύπων λύχνων στον κήπο του Μουσείου. Οι λύχνοι, πλασμένοι από συντηρητή του Μουσείου, θα λειτουργήσουν σε πραγματικές συνθήκες και με προσομοίωση των υλικών και των πρακτικών για την επιτυχή τους χρήση.

γ) Τέλος, από τις 21:00 ως τις 23:00 μέλη της Αστρονομικής Ομάδας του Πανεπιστημίου Κρήτης θα ξεναγούν τους επισκέπτες στον νυχτερινό ουρανό με δύο τηλεσκόπια στον προαύλειο χώρο του Μουσείου.

Είσοδος ελεύθερη.