«ΦΩΣ ΑΝΕΣΠΕΡΟΝ» ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

«Φως Ανέσπερον» στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου
Μέσα από τις εμπειρίες του κοινού.

Με το νοητό φως ενός λύχνου οι επισκέπτες της εκδήλωσης φαντάστηκαν όλα όσα βλέπουμε σε ένα μουσείο, ενταγμένα μέσα στα διαφορετικά «φωτο-τοπία» που διαμορφώνει η φλόγα ενός αναμμένου φιτιλιού. «Ζωγράφισαν» τις δικές τους καθημερινές εικόνες της νύχτας, δίνοντας πάντα απρόοπτες πτυχές στις εκφάνσεις του τεχνητού φωτός μέσα στους καθημερινούς μας χώρους.

Με τα αντίγραφα των λύχνων και τη διαδικασία αφής και χρήσης των λύχνων οι συμμετέχοντας είχαν τη δυνατότητα να αγγίξουν το… φως. Η αίσθηση του ζεστού πηλού, οι καύσιμες ύλες, οι οσμές του λαδιού και των φιτιλιών, οι σκιές και όλα όσα συνθέτουν μια νυχτερινή εμπειρία υπό το φως τους λύχνου - όλα διαμόρφωσαν μια πρωτόγνωρη «εικόνα», κατά κοινή ομολογία, ζεστή και ξεχασμένη, στο προαύλιο του μουσείου.

Τέλος, «με το λύχνο του άστρου» κοίταξαν εκ νέου τον ουρανό μέσα στη νύχτα. Οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να δουν από πολύ κοντά τα ουράνια σώματα του νυχτερινού ουρανού, με τις ποικίλες αποχρώσεις και τα σχήματά τους.