ΑΘΕΑΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΑΘΕΑΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ. Π (ε) ι σ τ ή ρ ι α. η ευσέβεια σε σμίκρυνση

Η ευσέβεια των κατοίκων της Κρήτης από τα νεολιθικά ειδώλια και τα μινωικά ιερά ως τα ελληνιστικά αγάλματα, τις βυζαντινές εικόνες και τους σύγχρονους ναούς διένυσε μια χρονική απόσταση χωρίς κενά και ασυνέχειες. Έτσι είχε την ευκαιρία να εκφραστεί με ποικίλους τρόπους και σε διαφορετικές κλίμακες τεχνέργων.

Στη συγκεκριμένη παρουσίαση επιλέχθηκαν λίθινα τεκμήρια πίστης στο Θείο με κριτήριο τη σμικρότητα του μεγέθους τους, αντλώντας από το άγνωστο στο ευρύ κοινό απόθεμα ευρημάτων ιστορικών χρόνων του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου.

Πρόκειται για μικρούς λίθινους βωμούς με την ευρεία έννοια του όρου, που προορίζονταν πιθανότατα για οικιακά ιερά και επικαλούνταν με πρωτότυπους τρόπους την εύνοια θεοτήτων ή θεϊκών υποστάσεων από τις λιγότερο συνηθισμένες.