«Δαίδαλος. Στα ίχνη του μυθικού τεχνίτη»

Σύντομα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου η περιοδική έκθεση «Δαίδαλος. Στα ίχνη του μυθικού τεχνίτη»!

Το θέμα εμπνέεται από τον μύθο του ευρηματικού τεχνίτη Δαίδαλου, του αρχιτέκτονα του Λαβύρινθου και κινητή αγαλμάτων. Επιλεγμένα αντικείμενα συγκροτούν θεματικές ενότητες που παρουσιάζουν πτυχές τεχνολογικής καινοτομίας κυρίως στους Μινωικούς χρόνους. Μέσα από τις τεχνικές κατασκευής λίθινων και κεραμικών αγγείων, τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό, τη μνημειακή ζωγραφική και γλυπτική διακόσμηση των κτηρίων, τα επιτεύγματα της πλαστικής και της μεταλλοτεχνίας, αλλά και τις καινοτομίες στη ναυπηγική τέχνη, αναδεικνύεται η σημασία της επινοητικότητας των αρχαίων τεχνιτών σε ένα ευρύ φάσμα πρακτικών και τεχνών.

Η έκθεση θα φιλοξενηθεί στον χώρο των περιοδικών εκθέσεων του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου (είσοδος από Δουκός Μποφώρ) και θα διαρκέσει από τον Μάιο του 2019 έως τον Μάρτιο του 2020.

Την έκθεση θα πλαισιώσουν παράλληλες δράσεις και βιωματικά εργαστήρια για παιδιά και ενήλικες.