«ΜΟΥΣΩΝ ΗΧΟΙ: μουσικές περιηγήσεις στις υλικές μαρτυρίες του παρελθόντος». Ίσις Μουζά

Posted on

Συνεχίζεται στους εκθεσιακούς χώρους του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου η σειρά μουσικών πράξεων που αποσκοπούν στην ανάδειξη των συλλογών του με τη συνοδεία μουσικής. Ο κύκλος με το γενικό τίτλο «ΜΟΥΣΩΝ ΗΧΟΙ: μουσικές περιηγήσεις στις υλικές μαρτυρίες του παρελθόντος» περιλαμβάνει ωριαίες εκτελέσεις μουσικών έργων και αυτοσχεδιασμών, σόλο οργάνων ή μικρών οργανικών σχημάτων, που «σχολιάζουν» επιλεγμένα  εκθέματα.

Στη δεύτερη μουσική περιήγηση, η βιολοντσελίστρια Ίσις Μουζά συναντιέται με την κατεξοχήν  γονιμική θεά του αιγυπτιακού πανθέου, την  Ίσιδα, στη γλυπτοθήκη του μουσείου. Το άγαλμα της Ίσιδας, μαζί με εκείνο του άλλου αιγυπτιακού θεού, του Σάραπι, βρέθηκε στη Γόρτυνα της Κρήτης,  στα ερείπια του «Ναού των Αιγυπτιακών Θεοτήτων» και χρονολογείται στα τέλη του 2ου μ.Χ. αιώνα. Η  Ίσις κρατάει έναν καδίσκο, ή σε άλλες περιπτώσεις το κέρας της αφθονίας, που συμβολίζουν τα αγαθά που προσφέρει απλόχερα στους ανθρώπους.  Στο στέμμα της υπάρχει το ισιακό έμβλημα (βασίλειον) με τον ηλιακό δίσκο μεταξύ  κεράτων. Τα ενδύματά της, όπως μαρτυρούν οι γραπτές πηγές, ήταν ποικιλόχρωμα για να συμβολίζουν τις ρυθμικές εναλλαγές του φωτός και του σκότους, της φωτιάς και του νερού, της ζωής και του θανάτου. Ο ρυθμός σε όλες αυτές τις εναλλαγές δίνεται με το χαρακτηριστικό μουσικό όργανο της θεάς, το σείστρο.

Η  Ίσις Μουζά θα αυτοσχεδιάσει μουσικά μπροστά στη θεά  Ίσιδα που σείει το σείστρο, ρυθμίζοντας τις τακτικές κινήσεις των νερών του ζωοποιού ποταμού, του Νείλου, σε μία έκκληση και συνάμα ευχαριστήρια πράξη για το θαύμα της επίγειας ζωής.

Τετάρτη, 27 Ιουλίου 2016, 18:30 – 19:30,

Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, Αίθουσα ΧΧVΙΙ