«ΜΟΥΣΩΝ ΗΧΟΙ: μουσικές περιηγήσεις στις υλικές μαρτυρίες του παρελθόντος». Αναστασία Παπαναστασίου, Λία Μπαμπαλετάκη

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Συνεχίζεται ο κύκλος μουσικών πράξεων με τον τίτλο «ΜΟΥΣΩΝ ΗΧΟΙ: μουσικές περιηγήσεις στις υλικές μαρτυρίες του παρελθόντος», ο οποίος περιλαμβάνει ωριαίες εκτελέσεις μουσικών έργων και αυτοσχεδιασμών που «σχολιάζουν» επιλεγμένα εκθέματα του  Αρχαιολογικού  Μουσείου  Ηρακλείου.

Στην τρίτη  μουσική  περιήγηση, η βιολονίστρια Αναστασία Παπαναστασίου και η φλαουτίστα Λία Μπαμπαλετάκη επισκέπτονται  τον  «κόσμο»  των  μινωικών  τοιχογραφιών,  εστιάζοντας  στη μεγάλη παράσταση της  Πομπής της Δυτικής Εισόδου του ανακτόρου  της  Κνωσού  που χρονολογείται γύρω στο 1450 π.Χ. Τα σωζόμενα τμήματα της επιτοίχιας ζωγραφικής σύνθεσης  αποκαλύπτουν  την παρουσία  πλήθους ανθρώπων σε τελετουργικό βηματισμό, που  κρατούν  πολύτιμα  σκεύη,  μεταξύ  των  οποίων  και  ο  «Ρυτοφόρος»  –  χαρακτηριστική  φυσιογνωμία  ενός Κνώσιου  της  ανακτορικής  αυλής,  με  ραδινό  παράστημα,  επιμελημένη  κόμμωση  και μια λίθινη σφραγίδα στον καρπό.

Η  Αναστασία  Παπαναστασίου και η Λία Μπαμπαλετάκη  θα  επιχειρήσουν να εισχωρήσουν νοητά στους διαδρόμους  της  Κνωσού, μέσα από τους ήχους του βιολιού και του φλάουτου, σε μία μουσική πράξη που θα επενδύσει με σύγχρονους ήχους τη σιωπηλή σήμερα μινωική Πομπή.

Τετάρτη, 3 Αυγούστου 2016, 18:30 – 19:30

Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, Αίθουσα ΧΧΙΙΙ