«ΜΟΥΣΩΝ ΗΧΟΙ: μουσικές περιηγήσεις στις υλικές μαρτυρίες του παρελθόντος». Γιάννης Χαρκούτσης

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ολοκληρώνεται  ο θερινός  κύκλος  μουσικών  πράξεων,  με τον γενικό τίτλο «ΜΟΥΣΩΝ ΗΧΟΙ: μουσικές περιηγήσεις στις υλικές μαρτυρίες του παρελθόντος», με ωριαίες εκτελέσεις  μουσικών έργων  και αυτοσχεδιασμών μπροστά σε επιλεγμένα εκθέματα του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου.

Στην  τέταρτη  και τελευταία μουσική περιήγηση,  ο μουσικός και μελετητής της παράδοσης των κρουστών οργάνων της Κρήτης Γιάννης Χαρκούτσης επισκέπτεται δύο αίθουσες του Μουσείου με έντονη φόρτιση ηχητικών «εικόνων»: την αίθουσα με την επιγραφή του  «Ύμνου των Κουρητών» από τον ναό του Δικταίου Διός στο Παλαίκαστρο της ανατολικής  Κρήτης  (2ος – 3ος μ.Χ. αι.) και την αίθουσα με το πλήθος των χάλκινων ασπίδων από το Ιδαίον Άντρο. Η  επίκληση  στον  Μέγιστο  Κούρο  της  επιγραφής, ενός Κρηταγενή Δία που πεθαίνει και ανασταίνεται κάθε χρόνο, αντηχούσε εκκωφαντικά  με το χορό των νέων ανδρών που έκρουαν τις ασπίδες τους, κατά την τελετή μετάβασης στην ανδρική τους ηλικία.

Ο  Γιάννης Χαρκούτσης θα κρούσει ηχογόνα αντικείμενα και μεμβρανόφωνα κρουστά όργανα σε μία αυτοσχεδιαστική προσέγγιση της ηχητικής δυναμικής των εκθεμάτων που συνδέονται με τον Κρηταγενή Δία, επιχειρώντας να αναστήσει ένα νοητό χορό του πλήθους των νέων που επικαλούνταν κάποτε τον Μέγιστο Κούρο.

Τετάρτη, 10 Αυγούστου 2016, 18:30 – 19:30,

Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, Αίθουσα ΧV