Espa logo

FR

Ημερίδα με θέμα “New Prospects on the Aegean Undeciphered Scripts: Cretan Hieroglyphic and Linear A”

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου σε συνεργασία με το ερευνητικό πρόγραμμα ERC «INSCRIBE − Invention of Scripts and their Beginnings» του Πανεπιστημίου της Μπολόνια διοργανώνει επιστημονική ημερίδα αφιερωμένη στην πρόσφατη έρευνα για την κρητική ιερογλυφική ​​γραφή και τη Γραμμική Α.

Η ημερίδα με θέμα «New Prospects on the Aegean Undeciphered Scripts: Cretan Hieroglyphic and Linear A» θα πραγματοποιηθεί στις 23 Σεπτεμβρίου 2023 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου. Θα παρουσιασθούν πρόσφατες ερευνητικές μελέτες, οι οποίες βοηθούν στην κατανόηση των δύο παλαιότερων συστημάτων γραφής της Μινωικής Κρήτης μέσω επιγραφικών, γλωσσολογικών και άλλων εκφάνσεων του γραπτού λόγου.

Η εκδήλωση απευθύνεται στο ευρύ κοινό, το οποίο θα ενημερωθεί για το παρελθόν και το μέλλον της έρευνας για τη μινωική γραφή στο τοπικό της περιβάλλον. Αποτελεί συνδιοργάνωση της Δρ. Γεωργίας Φλούδα, Προϊσταμένης του Τμήματος Προϊστορικών και Μινωικών Αρχαιοτήτων, και της καθηγήτριας του Πανεπιστημίου της Μπολόνια Silvia Ferrrara.

Η ημερίδα χρηματοδοτείται από το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου και το ERC Project INSCRIBE Invention of Scripts and their Beginnings, με έδρα τη Μπολόνια, το οποίο έχει λάβει χρηματοδότηση από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Έρευνας (ERC), στο πλαίσιο του προγράμματος έρευνας και καινοτομίας Horizon 2020 της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Συμφωνία επιχορήγησης αρ. 771127).

• Κατηγορίες

ΑΡΓΙΕΣ