Espa logo

FR

Σεμινάριο Cultural Heritage School 3 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου

Συνεργασία Ελλάδας-Η.Π.Α. για την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς από την κλιματική αλλαγή.

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου φιλοξένησε στις 6 Ιουνίου 2024 τις εργασίες της δεύτερης μέρας του σεμιναρίου Cultural Heritage School 3.

H σημαντική και ιδιαίτερα βαρύνουσα για τους συμμετέχοντες σειρά σεμιναρίων με τίτλο Cultural Heritage School 3 διοργανώθηκε στο πλαίσιο σύμπραξης του Ελληνικού Υπουργείου Πολιτισμού, της Διπλωματικής Αποστολής των ΗΠΑ στην Ελλάδα, και του Ελληνικού Τμήματος του Διεθνούς Συμβουλίου Μουσείων, με την πολύτιμη στήριξη του Γραφείου Εκπαιδευτικών και Πολιτιστικών Υποθέσεων του Στέιτ Ντιπάρτμεντ των ΗΠΑ, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών. Η στόχευση των σεμιναρίων βρίσκεται σε πλήρη σύμπλευση με τις θεμελιώδεις αρχές και επιδιώξεις της UNESCO και του Συμβουλίου της Ευρώπης, όπως εκφράζονται στην Ευρωπαϊκή Σύμβαση για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, σχετικά με τη διασφάλιση του δικαιώματος των μελλοντικών γενεών να διατηρήσουν ισότιμη και απρόσκοπτη πρόσβαση στο κοινωνικό αγαθό της κοινής παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς. Δικαίωμα που προϋποθέτει η παρούσα γενεά να παραδώσει στις επόμενες μια κληρονομιά προστατευμένη από την αλλοίωση και τη φθορά, να αποσοβηθούν δηλαδή οι κίνδυνοι και οι απειλές, φυσικές και ανθρωπογενείς, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής.  Την εκδήλωση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου άνοιξε ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου καθηγητής Ιωακείμ Γρυσπολάκης, ο οποίος καλωσόρισε τους προσκεκλημένους και τους συνέδρους.

Η Υπουργός Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη και η επιτετραμμένη της Πρεσβείας των Η.Π.Α. στην Αθήνα, κυρία Maria Olson, χαιρέτισαν την έναρξη του 3ου κατά σειρά σεμιναρίου, που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης από τις 5 έως τις 7 Ιουνίου 2024, παρουσία του Περιφερειάρχη Κρήτης Σταύρου Αρναουτάκη και του Δημάρχου Ηρακλείου Αλέξη Καλοκαιρινού. Η Δρ. Λίνα Μενδώνη επισήμανε τη διάγνωση και την αντιμετώπιση των επιπτώσεων της κλιματικής κρίσης στην πολιτιστική κληρονομιά ως προτεραιότητα της Ελλάδας και των Ηνωμένων Πολιτειών, αλλά και ως ζήτημα που χρήζει μιας συντονισμένης και διαρκούς διεθνούς προσπάθειας. Η κυρία Maria Olson χαιρέτισε την έναρξη του συνεδρίου, αναδεικνύοντας τη στενή συνεργασία μεταξύ Η.Π.Α. και Ελλάδας για την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς, μια από τις προτεραιότητες του Στρατηγικού Διαλόγου μεταξύ των δύο χωρών.

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου, πάνω από 60 επαγγελματίες του πολιτισμού και πανεπιστημιακοί από την Ελλάδα και το εξωτερικό συζήτησαν για τις επιπτώσεις των καιρικών φαινομένων και της κλιματικής αλλαγής διαχρονικά τόσο στα μνημεία όσο και στα μουσεία και στο πολιτιστικό τοπίο, καθώς και για τους τρόπους προστασίας των μνημείων πολιτιστικής κληρονομιάς από την κλιματική αλλαγή.

Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών του σεμιναρίου, ακολούθησε ξενάγηση των συμμετεχόντων στο Μουσείο, από τη Γενική Διευθύντρια του ΑΜΗ Δρ. Στέλλα Χρυσουλάκη και την Προϊσταμένη του Τμήματος Προϊστορικών και Μινωικών Αρχαιοτήτων Δρ. Γεωργία Φλούδα.

Welcome speech of the President of the Board of Governors

Professor Joachim Gryspolakis

Heraklion, 6th of June 2024

Honorary minister of Culture of the Hellenic Republic, Misses Maria Olson, Deputy Chief of Mission, USA Embassy in Athens, Ladies and gentlemen,

On behalf of the Board of Governors of the Archaeological Museum of Heraklion, I welcome you to this event, which is hosted by the “Ark of the most ancient civilization of Europe”.

Thirteen months ago our museum was converted into a public law legal entity, governed by a board appointed by the Minister of Culture. We hope that this decision of the Hellenic Government will launch the museum, will make it more attractive to the visitors and will give us the opportunity to multiply the periodical exchanges of our treasures with those ones of the most famous and important museums in the world. We promise that we shall do our best for fulfilling this purpose.

Concerning the today’ s event “World Heritage Convention and climate change: Opportunities and initiatives on building resilience for the Greek World Heritage Sites”, sponsored by the Hellenic branch of the ICOM and the Embassy of the USA, we are delighted that our museum was chosen to host it. On the occasion, we inform you that our museum has decided to apply for a membership to the ICOM.

The climate change is the main issue for the entire world. One of our first decisions was the participation of the museum to our country’s effort to minimize the energy consumption. At this point I would like to express my sincere thanks to the Minister of Culture for offering the means to materialize our decision.

Finally, I wish you a very fruitful workshop and a very nice stay in Heraklion, enjoying the local hospitality.

• Κατηγορίες

ΑΡΓΙΕΣ